Schodeček ke schodečku
Tedy krom přírodních stupňů jsou zde také „nepřírodní“. Ty nevytvořila matka „natura“, ale člověk. My si je nebudeme rozebírat do detailů. Tím méně technických. Schodišť je totiž několik druhů a jejich výčet by zabral příliš místa. Tím by stal pro laického čtenáře tento článek nezajímavý. My se podíváme na některé slavné schody po celém světě.
Mezi hodně slavné patří asi mozaikové schodiště v Rio de Janeiru. Místní umělec Jorge Selarón je dělal z různých střepů, zlomků a zaslaných dlaždic. Jedna z nich je údajně i z České republiky.
Escadaria Selarón, jak je také schodiště nazýváno patří k atrakcím města i když bylo dříve tak nějak mimo pozornost. Prostě, až někdy v Rio de Janeriu budete, nezapomeňte tyto slavné schody vyhledat. A vězte že byly v několika filmech a hudebních videoklipech.
Další slavné schody budou asi Španělské. Hádejte, kde jsou. Ve Španělsku? Ne, omyl jsou v Římě a jsou navštěvovány místními i turisty. Co je na nich slavného? Traduje se totiž, že La Scalinata di Trinità dei Monti je místo, kde se rodí láska. Proto, když se zde mladí lidé sejdou, začíná jejich vztah klíčit. Proto se zde schází taková spousta lidí. Zajímavost nakonec. Schody budovali Francouzi. Proč? Asi proto, že zde vládl boj o moc. Schodů je sto třicet osm a jsou z travertinu.
U nás doma jsou asi nejslavnější schody na zámku Lednice. Údajně z jednoho stromu.
Takže vidíme že nejsou schody jako schody a že i ony mohou mít velmi zajímavou historii. Ale i budoucnost. I nyní se hojně používají, přesto že máme techniku. Jen se rozhlédněte kolem sebe a zjistíte, že jsou všude kolem nás. A jsou jich různé druhy. Takže je můžeme dělit dle materiálů, dle jejich upevnění a tak dále a tak dále.
Všímejte si pozorně míst, kde je použijete a zkuste si vzpomenout na tento článek. Uvidíte, že i chůze do schodů pak pro vás bude zajímavější.