Lesní zvěř


Co všechno můžete vlastně vidět? Je toho spousta. Pokud nebudeme pečlivě probírat zvířata která přes den spí a žijí vlastně nočním životem. Můžete vidět skoro všechno co u nás žije. Počínaje liškou a konče třeba jelenem. Nejčastěji však narazíte maximálně tak na zajíce, protože například srnky jsou velmi plaché a cítí člověka na poměrně velkou vzdálenost. Takže prchnou a ani o nich nebudete vědět. Taková liška vám třeba jen přeběhne přes cestu a také se s vámi nebude chtít kamarádit. Pokud ano, nebude dávat najevo strach, tak si dávejte pozor, protože by mohla být nakažena vzteklinou.

liška na pařezu

Je sice pravdou, že od roku dva tisíce dva je naše země prohlášena jak země této nákazy prostá, ale jistota je jistota. Podlesní dobou se hodně hovoří o medvědech. Pokud se nebudete toulat na slovenské straně, neměli byste u nás na něj vůbec narazit. I když ten, co sem zatoulal vloni… V lese uvidíte ponejvíce ptáky. Ti jsou naprosto všude, skoro na každém stromě a keři. Jejich zpěv je slyšet do daleka. Někteří však mimo toho zpěvu dělají jiné zvuky. A mimochodem pěkný rambajz. Například pan datel. Pták s červenou čepičkou na hlavě tluče do stromu jako zběsilý. Ne, nikam nic nesignalizuje.

káně ve vzduchu

Jen hledá pod kůrou potravu. Proto když slyšíte v lese takové rychlé klepání, je s největší pravděpodobností od datla. Dívejte se nahoru na stromy a při troše štěstí ho uvidíte. Králem vzduchu je ovšem orel. Ale ten je u nás vzácný, takže pokud uvidíte na nebi skutečně velkého ptáka, je to asi káně. I když u nás sice hnízdí čtyři druhy orlů, je káně přece jen běžnější a více k vidění. Naši dědové si jej pamatují pod názvem káně myšilov, protože různí hraboši jsou jeho potravou. Když pak odtrhnete oči od oblohy, tak se dívejte na zem. Kolik brouků, mravenců a jiné havěti uvidíte, to už se nedá ani popsat. Až v příštím článku.