Další bio potravina
Nebudeme zde rozebírat jejich počínání, protože je to jejich osobní věc. Ostatně lékaři jim pak prozradí, co a jak, takže toto téma bude pro nás tabu. My se raději podívám po jedné z mnoha dalších potravin, která je pro lidský organismus zdravá a dá se prý použít stejně jako okurka u nás. Tedy ne ta nakládačka, ale míněna je okurka salátovka.
Jde o rostlinu opět ze zámoří, a to ze Severní Ameriky. Tam rostla po celé zemi až po Kanadu. Později se rozšířila i jinam, a dokonce i do Evropy. Tato rostlina patří mezi kaktusovité (Cactaceae) a je v Evropě velmi oblíbená. Jmenuje Opuncie, český název, který se vžil je však Nopál. Tato, nebo, abychom byli přesní, tento kaktus má v Evropě také jiné názvy. Ve Španělsku je to skoro stejné, zde jej nazývají Nopal, nebo též hogi, či tuna. Ale zato v Itálii a Portugalsku mu říkají indiánské fíky.
Zrající Nopál má lehce fialové nebo žluté květy, a na jednom se jich může vyskytnout výjimečně i deset. Když pak takto kaktus dozraje, může se začít sklízet. A protože normální úroda by nestačila, začal se pěstovat ve velkém, právě pro své výborné vlastnosti. Dá se totiž zužitkovat naprosto celý, takže je v podstatě bez odpadu. Ptáte se, co se dělá z trnů? Nic. Nově pěstované Nopály jsou totiž šlechtěné tak, že trny nemají (viz foto). Mimochodem, nevíce se pěstují v Mexiku, kde pro ně vymysleli zvláštní plastikové tunely. Lidé dokonce uměli a umí využívat hmyzu, který na Nopálech žije a dělají z něj červené barvivo. Hmyz se jmenuje červec nopálový.
Již staří Aztékové znali léčivé i prospěšné účinky Nopálu, a proto jej nazývali rostlinou, nebo darem od boha.
Jeho prospěšné látky zde nemá ani cenu vypisovat, je toho všude plný internet. Proto jsme se zde víceméně zaměřili na jeho vývin a zajímavosti kolem. Stručně se dá říci, že je to kaktus prospěšný naprosto všemu. Cení se, jen například, kaktusová mouka. Neobsahuje totiž lepek, takže je její použití naprosto všestranné a pro všechny lidi.